2021. május 21. és november 17. között Magyarország elnökségi feladatokat lát a strasbourgi Európa Tanács Miniszteri Bizottságában, amely a jogállamiság, az emberi jogok előmozdítására hivatott. Szeptember 22. és 24. között felzárkózási szakmai konferenciát rendez hazai és nemzetközi szakemberek részére a Belügyminisztérium.
A „Születéstől a szakmáig – a felzárkózási és roma integrációs stratégiák első tíz éve” címmel három napon át találkoznak a hátrányos helyzetű emberek élethelyzetének javításán dolgozó szakemberek: az előadások és tanácskozások fókuszában a tagállamokban, valamint az Európai Unióban elért eredmények kerültek. Neves előadókat, terepen dolgozó szakembereket, hazai és nemzetközi szakértőket invitáltak az eseményre. És természetesen azokat, akik ebben a legérintettebbek: a helyettes államtitkárság, a szakterület roma partnereit
Kerekasztal beszélgetés a szakmai rendezvényen
A rendezvény fő célja számba venni azokat a változásokat és fejleményeket, amelyek az elmúlt tíz évben az Európa Tanács tagállamaiban, valamint az Európai Unióban a társadalmi felzárkózás területén történtek, a társadalmi felzárkózási/roma integrációs stratégiák égisze alatt.

Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő
Szerdán a helyettes államtitkár Dr. Pintér Sándor miniszterrel tárgyalt az Európa Tanács Demokrácia Főigazgatóság vezetőjével, Snežana Samardžic – Markovič-csal az Európa Tanács és Magyarország számára is fontos kérdésekről.
Sztojka Attila, roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos a megnyitón hangsúlyozta, hogy bár sok mindent tettünk és büszkék lehetünk az elmúlt 10 év eredményeire, de van még tenni és a munkát folytatjuk tovább.

Langerné Victor Katalin, a társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár nyitó beszédében kiemelte, hogy bonyolult és nehéz feladata van a szakterületnek – de elkezdtük 10 éve, az eredmények már láthatóak, a partnerek együtt dolgoznak velünk. Elsősorban a hátrányos helyzetű családoknak nyújtott szolgáltatásokra kívánunk összpontosítani a gyermekvállalástól és a kora gyermekkortól kezdve a szakmai végzettség megszerzéséig és a foglalkoztatásig. „Együtt kezdtük és együtt folytatjuk”: hogy mindenkinek legyen esélye a felzárkózásra.
Langerné Victor Katalin, a társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár nyitó beszédében kiemelte, hogy bonyolult és nehéz feladata van a szakterületnek – de elkezdtük 10 éve, az eredmények már láthatóak, a partnerek együtt dolgoznak velünk. Elsősorban a hátrányos helyzetű családoknak nyújtott szolgáltatásokra kívánunk összpontosítani a gyermekvállalástól és a kora gyermekkortól kezdve a szakmai végzettség megszerzéséig és a foglalkoztatásig. „Együtt kezdtük és együtt folytatjuk”: hogy mindenkinek legyen esélye a felzárkózásra.
Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő
A helyettes államtitkár köszönetet mondott azoknak a partnereknek, a romáknak és nem romáknak, civileknek, egyházaknak, önkormányzatoknak, intézményeknek, akikkel immár 10 éve ebben a munkában együtt dolgozhat.

Az utóbbi tíz év alatt sok programot indított el és működtet ma is a szakterület: a Biztos Kezdet Gyerekházakat, az Esélyteremtő óvodákat, a Tanodákat, a Kollégium plusz programokat, az Útravaló ösztöndíj programot, a Roma Szakkollégiumi hálózatot, a Nő az esély munkahely teremtő programot, a Komplex teleprogramot a lakhatásért, a Családi Porta Programot a családi gazdálkodásért. És ez nem a teljes paletta.
A konferencia programja:
- nap –Stratégiák a romák szolgálatában: Az Európa Tanács romaügyi tevékenysége, valamint az uniós és a magyar roma integrációs stratégiák első tíz éve
- nap –Oktatás – halmozódó hátrányok kezelése – gyakorlati megoldások
3. nap – Felnőttek oktatása, képzése – a roma nők helyzete és szerepe a felzárkózásban és roma integrációban.
A rendezvényen egy napot kizárólagosan a roma nők helyzetének, valamint a társadalmi felzárkózásban és a roma integrációban játszott szerepüknek szentelnek. A konferencia ideje alatt előadások, kerekasztal-beszélgetések és kulturális programok váltják egymást. A rendezvény előadói vagy a kerekasztal-beszélgetések résztvevői az Európa Tanács és az Európai Bizottság képviselői, az Európa Tanács tagállamainak képviselői, a roma civil társadalom képviselői, valamint a magyarországi intézményrendszer szereplői lesznek. Jelenleg személyes jelenléten alapuló konferenciára számítunk, a járványügyi helyzettől függően. A szinkrontolmácsolás angol és magyar nyelven történik.
Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő
A rendezvényen rész vett többek között dr. Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára , Sztojka Attila roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos, Izsak-Ndiaye Rita ENSZ szakértő, Németh Zsolt, Európa Tanács elnökségi delegáció vezető, Farkas Félix roma nemzetiségi szószóló, Vecsei Miklós, miniszterelnöki biztos, Dr. Szalayné Dr. Sándor Erzsébet, nemzetiségi ombudsman-helyettes.
Az eseményt kulturális programok gazdagítják: első nap a SziRom Szimfonikus Roma Zenekar előadását hallgathatták meg az érdeklődők. A második napon Dunai hajókirándulással egybekötve a pécsi Gandhi Gimnázium tanulóinak a zenés előadását nézhetik meg a résztvevők.
Fotó: Kelemen Gergő Fotó: Kelemen Gergő
Kövessétek velünk a “Születéstől a szakmáig – a felzárkózási és roma integrációs stratégiák első tíz éve” nemzetközi konferencia eseményeit! Kapcsolódás és élő adás az alábbi linken,a péntekig tartó konferencia programjaira:
Születéstől Szakmáig