[vc_row][vc_column][vc_column_text]A Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia (NTFS) intézkedési terve 12, a gyermekek jól-létét szolgáló intézkedést tartalmaz, melyek a családi és a munkahelyi feladatok összeegyeztetését, a gyermekétkeztetés kiterjesztését, a kora gyermekkori intervenció megerősítését, a veszélyeztetettség megelőzősét és a már veszélyeztetett gyermekek nagyobb biztonságát, a szülői felelősség megerősítését, a hátrányos helyzetű gyermekek esélyei javítását, a Biztos Kezdet Gyerekházak és a hozzájuk kötődő szolgáltatások elterjesztését és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők támogatásai kiterjesztését szolgálják.
- A 23 leghátrányosabb helyzetű kistérségben elindított Gyermekesély progam lehetőséget biztosít a nehéz helyzetű gyermekes családok helyzetének javítására, és a gyerekek esélyeinek növelésére a helyi szolgáltatások és együttműködések fejlesztése révén. A Gyerekesély program egyik legfontosabb hozadéka a szemléletváltozás: a gyerekekkel, családokkal dolgozó helyi megvalósítók többségének mély elköteleződése, számos helyi döntéshozónak a program céljaival kapcsolatos pozitív attitűdje, a gyermekjóléti ellátás támogató jellegének erősödése és a helyi aktivitások növekvő száma. A 2007-2013 uniós támogatási időszakban a programokban több mint 80 ezer gyerek és fiatal vett részt.
2016-tól a programot folytatjuk és újabb területekre terjesztjük ki. Az új forrrások lehetővé teszik egy fenntartható modell megvalósítását, melynek középpontjában a család- és gyermekjóléti szolgáltatások állnak.
- A Biztos Kezdet Gyerekházak célja, hogy a mélyszegénységben élő, többségében roma származású, súlyos szocializációs hiányokkal küzdő kisgyerekek – a szülők bevonásával – a későbbi fejlődésük szempontjából legfontosabb korai életszakaszban (csecsemőkortól óvodáskorig) segítséget kapjanak a készségeik és képességeik kibontakoztatásához, amely elengedhetetlenül szükséges későbbi óvodai beilleszkedésükhöz és iskolai sikerességükhöz. A program keretében a szülő – a gyermeke jelenlétében – megtanulja, mit kell tennie gyermeke egészséges fejlődéséért, és emellett segítséget kap önálló életvezetési kompetenciáinak megerősítéséhez is. A 2003-ban modellkísérlettel induló program a 2007-2013 uniós időszakban gyorsult fel. Jelenleg 112 Gyerekház működik, melyek a központi költésgvetésből részesülnek működési támogatásban, ezáltal biztosítva a szolgáltatás hosszú távú fennmaradását. 2015-ben 2057 fő volt, közülük 1535 hátrányos vagy halmozottan hátrányos gyermek volt. A Biztos Kezdet Gyerekházak mára fenntarthatóvá váltak, a 2016-ban megjelent uniós pályázat révén pedig újabb 50 Gyerekházzal bővítjük a rendszert.
- Kötelező óvodába járás életkori változása
Az óvodai nevelés, az iskolára való felkészítés az első lépcsőfok a későbbi iskolai lemorzsolódás megakadályozásában. Az intézményes nevelés „első bástyájaként” kiemelt szerepet tölt be a szülők hozzáállásának formálásában is. A hátrányos helyzetű gyerekek 3 éves korban történő óvodai ellátásának kiszélesítése alapvető cél. 2015. szeptember elsejétől – a korábbi öt helyett – három éves kortól kötelező az óvodába járás.Ennek érdekében a regionális operatív programok keretében támogatott pályázatok összesített adatai alapján 5 439 férőhely létesült az utóbbi években.
- Ingyenes étkeztetés kiterjesztése
A gyermekétkeztetés bővítése, a kedvezményezett kör kiterjesztése az egész életre kiható gyermekkori fejlődési rendellenességek legfontosabb okait jelentősen csökkentik épp a legveszélyeztetettebbek körében. Az ingyenes óvodai étkezés kiterjesztésével – napi négyszeri étkezés, ebédre meleg étel biztosításával – nemcsak azok a rászoruló gyerekek vehetik igénybe ingyenesen az óvodai étkezést, akik már korábban is rendelkeztek kedvezménnyel, hanem a gyerekek túlnyomó része. Ennek az intézkedésnek kiemelt jelentősége van a gyermekek – társadalmi különbségekből adódó – fejlődési hátrányainak kiegyenlítésében.[/vc_column_text][vc_btn title=”Vissza” color=”primary” link=”url:http%3A%2F%2Fromagov.settings.hu%2Ffelzarkozas%2F|||”][/vc_column][/vc_row]