Az új típusú felzárkózáspolitika a komplexitásra épül, hiszen csak akkor érhető el a minőségi javulás a hátrányos területeken, ha az oktatási, szociális, egészségügyi, valamint a foglalkoztatási körülményeket egyidejűleg javítjuk és a társadalom peremére szorultak felzárkózása érdekében a tüneti kezelés helyett gyakorlatias, valódi esélyeket teremtünk. Ennek legfőbb területei: a munkaerőpiaci integráció (munkához jutás, foglalkoztathatóság), a lakhatási feltételek javítása valamint az esélyteremtő oktatáshoz, az egészségügyi szolgáltatásokhoz és a minőségi közszolgáltatásokhoz való hozzáférés.
Az új típusú felzárkózáspolitika fontos alapelveként fogalmaztuk meg a kölcsönösséget. A kormányzat nemcsak lehetőségeket és anyagi forrásokat kínál, hanem felelős részvételt is elvár partnereitől. Ennek kifejeződése, hogy felzárkózásról és nem felzárkóztatásról beszélünk.
Hasonlóképpen lényeges eleme a szemléletváltásnak, hogy nem „cigányügy”-ként kezeljük az adott problémát, hanem össztársadalmi ügyként. Jóllehet a magyar cigányság aránya a társadalom leszakadt rétegében rendkívül magas, korántsem azonosíthatók kizárólag e nemzetiség gondjaiként a problémák; mások is érintettek. Célunk, hogy a felzárkózáspolitika integrálja a szegény családban élő gyermekeket, valamint támogassa a romaügyet és a hátrányos helyzetű térségeket érintő stratégiákat.
Bár a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia kormányzati feladatokat fogalmaz meg rövid és középtávon, ám az egyházakkal, önkormányzatokkal, civil szervezetekkel és a roma önkormányzatokkal összehangolt munka a továbbiakban is alapvető fontosságú a hatékony eredmények elérése érdekben. A szegények felemelkedése mindannyiunk gazdagodását hozza.
A Társadalmi Felzárkózásért Felelős Helyettes Államtitkárság tevékenységi köre a következőkre terjed ki: esélyegyenlőség-esélyteremtés és társadalmi felzárkózás, azon belül:
- mélyszegénység felszámolására és az esélyegyenlőség megteremtésre irányuló szakpolitikák kidolgozása
- koordinálja a hatáskörébe tartozó, hazai forrásból megvalósuló programok tervezését és végrehajtásuk előkészítését, valamint nyomon követését és értékelését,
- részt vesz az európai uniós társfinanszírozással és más nemzetközi forrásokból, a Strukturális Alapokból megvalósuló programok előkészítésében, nyomon követésében és értékelésében.